ТЕПЛОГО ОЛЕКСИ
Сьогодні - Олексія. Цей день знаменує початок роботи пасічників. Якщо погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічники виносять вулики з бджільника, замовляють бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, а потім моляться, щоб Бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду.
Якщо ж сніг ще не зійшов, морози ще не досить сильні, то пасічники обмежуються примовляннями, зверненнями до бджіл, аби ті потихеньку прокидалися й готувалися до роботи.
Народна традиція велить пасічникам, випускаючи бджіл на теплого Олексу, викопати посередині пасіки невеличку дернину й обнести пасіку цією дерниною три рази. Під час третього обходу слід доторкнутися дерниною до всіх вуликів і проказати наступне:
- Як земля не зрушує зі свого місця, так хай і бджоли мої не зрушують від свого хазяїна!
За стародавніми віруваннями, на теплого Олексу вівсянка співає свою першу в цьому році пісеньку - це одні з перших звуків весни. Щука цього ж дня лід хвостом розбиває, і це навіть почути можна, варто тільки вийти рано-вранці до води й прислухатися.
Якщо спіймати ту щуку, то можна з рибальством попрощатись - не буде вже удачі. Щука викидає ікру зазвичай на теплого Олексу, тож завзяті рибалки святкують цей день, сподіваючись, що з Божою допомогою рибалити будуть вдало.
Народна хитрість підказує: якщо бажаєш гарного врожаю пшениці, то на Явдохи, сорок святих і теплого Олексія слід, вийшовши з церкви, одразу вибрати якнайкраще зерно для посіву. Тоді зернові дуже добре вродять.
У цей час веселики (так називають журавлів навесні, щоб цілий рік бути веселим, а не журитись) повертаються з вирію. Відповідно до фольклорних переказів, веселики "відповідальні" за лад і згоду між птахами. Існує повір'я, що якщо діти кинуть на землю червоний пояс або хустку, то веселики далі не полетять, а кружлятимуть над тим місцем, де пояс лежить, і потроху спускатимуться до землі. Це написано навіть у Михайла Стельмаха "Гуси-лебеді детять". Цей звичай має назву - "перев'язування дороги червоним поясом". Якщо вони дружно курличуть - на тепло.
Зруйнувати журавлине гніздо - великий гріх, оскільки журавель - небесний птах.
У цей день відповідно до мисливських переказів, лисиці переселяються зі старих нір до нових, і під час цього переселення ходять сліп-глухі, бо їм "кури сняться".
Ведмеді прокидаються, худі, облізлі й голодні, починають шукати чогось їстивного.
Ще одне цікаве спостереження, пов'язане з птахами. Народ вважає, що саме цього дня ворон купає власних діточок, благословляє їх і відпускає "в люди", на самостійне життя.
Пташка-вівсянка, незважаючи на будь-яку погоду, починає співати: "Літо-літо, сінокос, кидай сани, бери віз!" Або "Цінь-цінь-цінь-цірінь, іди додому, діду, сій ячмінь!"
Буває, що подеколи вже на цей день мухи вилітали. Тому й казали:"На скільки мухи вилетять до Олексія, на стільки потім сховаються після Олексія", тобто, прийде ще похолодання. Через те й додавали: "Хоч минув Олексій. та Кирило (31 березня) каже весні:"Ще не смій!".
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ:
- Якщо погода тепла й сонячна, значить, буде добрий урожай на зернові й багато меду.
- Якщо зранку ясно, то бджолиний рій виходитиме по ранках, а якщо ввечері ясна погода, значить, рій виходитиме по вечорах.
- За скільки днів до теплого Олексія мухи та бджоли почнуть літати, стільки днів після теплого Олексія будуть холодними.
- Тепла погода цього дня віщує теплу весну
Комментариев нет:
Отправить комментарий