воскресенье, 21 декабря 2014 г.

МАРКО ВОВЧОК

   Ця письменниця відома під чоловічим псевдонімом Марко Вовчок. Вона була першою жінкою-співцем волі й людинолюбства, твори якої сповнені протестом проти несправедливого соціального ладу, любов'ю до людини трударя.
      Марія Олександрівна Вілінська (майбутня Марко Вовчок) народилася 22 грудня 1833 року в маєтку Єкатерининське Єлецького повіту Орловської губернії у збіднілій дворянській родині. Бабуся Марії - литовська княжна Градзівіл, яку в молодості викрав у батьків її наречений, армійський офіцер Шаталов. Батько майбутньої письменниці Олександр Олексійович Вілінський походив із Чернігівщини і як армійський офіцер деякий час служив у Вологді, а потім в Орлі. Був освіченою людиною, володів німецькою та французькою мовами, захоплювався музикою та співом, навіть сам компонував музичні твори. Мати Парасковія Петрівна теж любила музику, добре грала на фортепіано, знала кілька іноземних  мов.  Тож у жилах Марка Вовчка текла українська, польсько-литовська і російська  кров.

четверг, 18 декабря 2014 г.

МИКОЛАЇВСЬКІ СВЯТКИ

Три зимових свята - Варвари (17 грудня), Сави (18 грудня), і Миколи (19 грудня), що йшли одне за одним, звалися в народі "Миколаївськими святками". Цей факт говорить про те, що у народі до Святого Миколая ставилися з особливою повагою, оскільки "він другий після Бога заступник на землі".

пятница, 12 декабря 2014 г.

СВЯТИЙ АПОСТОЛ АНДРІЙ НА КИЇВСЬКИХ ГОРАХ

Першим благовісником Євангелія Христового на землях України був апостол Андрій Первозваний. Коли після зішестя святого Духа апостоли кидали жереб, вирішуючи, куди кому йти проповідувати Христову віру, йому випала Скіфія. Скіфією в античному світі називали загалом Східну Європу і, зокрема, безмежні простори на північ від Чорного моря, тобто землі теперішньої України. Про благовістя апостола Андрія у Скіфії свідчать такі давні християнські письменники, як Іполіт Римський (ІІІ ст.), церковний історик Євсевій Кесарійський (IV ст.) та інші.

              У НІЧ НА АНДРІЯ

  З усіх свят річного календарного циклу день Андрія Первозваного є одним із найтаємничніших, найцікавіших, Цього дня відбуваються заклинання й угадування майбутнього, ритуали з калетою та інші ворожіння. 
 Ніч під Андрія - єдина ніч протягом року, коли хлопцям дозволяється бешкетувати - їм цієї ночі все вибачають. Андрієва ніч допомагає незаміжнім дівчатам пізнати свою долю: чи доведеться ще рік дівувати, чи на щасливицю чекає вдале заміжжя. Ворожити слід у ніч перед святом.

среда, 10 декабря 2014 г.

СВОЇ ПРАВА ТИ ДОБРЕ ЗНАЙ, ЇХ ВИВЧАЙ І ПАМ'ЯТАЙ

Сьогодні день захисту прав людини. 
Права людини починаються з прав дитини. Це підтверджено Конвенцією з прав дитини. 
Ще у 1950 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала всім державам і зацікавленим організаціям відзначати 10 грудня кожного року як день прав людини, на честь ухвалення Асамблеєю ООН загальної декларації прав людини в 1948 році.
Декларація прав людини проголошує права ососбистості, цивільні та політичні права і свободи усіх перед законом та право кожного  на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інших прав.

воскресенье, 7 декабря 2014 г.

СВЯТА КАТЕРИНА

Серед численних жіночих свят найзнаменнішим є свято великомучениці Катерини, що припадає на 7 грудня. В давнину це було свято Дівочої долі, але згодом церква пов'язала його зі святою Катериною.
Свята Катерина народилася в другій половині ІІІ століття. Походить із знатного роду. Була гарною та високоосвіченою панянкою.  Багато знатних кавалерів просили її руки, а батьки та рідні погоджувались на її ожруження. Але Катерина не поспішала з відповіддю і відповідала своїм рідним так: "Якщо хочете, щоб я вийшла заміж, то знайдіть мені юнака подібного до мене і красою, і розумом."

четверг, 4 декабря 2014 г.

УСНИЙ ЖУРНАЛ
МИ НАВІКИ Є НАРОДОМ УКРАЇНСЬКИМ В УКРАЇНІ

Мета: ознайомити учнів з історією України, її символами;
           виховувати в них національну свідомість, розуміння своєї причетності до долі України

суббота, 22 ноября 2014 г.

      НЕ МОЖНА НІ ЗАБУТИ, НІ ПРОСТИТИ

 ЖАХ СОЛОВКІВ, СТРАШНИЙ ГОЛОДОМОР

Сьогодні день пам'яті жертв голодомору та політичних репресій. На вікні горить свіча.  Свіча скорботи за тими хто помер голодною смертю в 1932-1933 роках та був знищений політичними репресіями.
З кінця 20-х років почалося суцільне знищення українського села. Було запроваджено масовий терор проти заможного селянства - куркулів, як їх називали тоді. Сотні тисяч українських селян було виселено з рідного краю на далеку північ, у Сибір.
Осінь 1932 року великого лиха селянам не віщувала. Врожай був не гіршим, ніж у попередні роки. Здали селяни державі запланованицй податок. Та за першим податком оголосили другий, потім третій. У селах з'явились спеціальні продовольчі загони, які забирали все. Люди намагалися приховати зерно, картоплю в ямах, на горищах, криницях. Та хіба вбережеш від ока збирача?

четверг, 20 ноября 2014 г.

                    ШКІДЛИВИЙ  ВПЛИВ  КУРІННЯ

Сьогодні ми відмічаємо Міжнародний день відмови від куріння.
Куріння - не лише шкідлива звичка. Воно є однією з найсерйозніших проблем, яку намагаються розв'язати в усьому світі.  І це не випадково, адже багато різних захворювань людини пов'язані з курінням.
Курять багато людей. А ставлення до куріння у кожної людини неоднакове. Курці! У вас - складний вибір: здоров'я чи цигарка. Слід занти, що така шкідлива звичка не така проста, як здається. Під час куріння ви вдихаєте тютюновий дим . Нікотин та інші отруйні речовини тютюнововго диму миттєво потрапляють у кров, спричиняючи хронічне отруєння та звикнення. У курця виникає залежність від нікотину: він викурює цигарку за цигаркою. Так у людини фрмується шкідлива звичка.

четверг, 13 ноября 2014 г.

ЧАРОДІЙ СМІХУ
Так називають Остапа Вишню, якому сьогодні виповнилося б 125 років.
Остап Вишня - це псевдонім Павла Михайловича Губенка.
Народився письменник на хуторі Чечва, що на Полтавщині. Родина Губенків жила дружно, батько з матір'ю залучали дітей (а їх в сім'ї було аж 17) до роботи.
Батьки прагнули дати своїм дітям освіту. Малий Павлик спочатку навчався в сільській початковій школі, а потім батько віддав його до Зінківської міської двокласної школи. Ще в шкільні роки проявилася у нього любов до книги, лагідна вдача, та дотепність.
В цій школі він навчався з Миколою Зеровим.
В 1903 році закінчивши школу і отримавши свідоцтво, в якому значилось, що Павло Губенко може працювати поштово-телеграфним чиновником.

понедельник, 10 ноября 2014 г.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МОЛОДІ
Свято відмічається  на честь заснування Всесвітньої федерації демократичної молоді. Це відбулось на  Всесвітній конференції молоді, що проходила ще в 1945 році в Лондоні. Її проведення ініціювала Всесвітня рада молоді, створена для участі в боротьбі з нацизмом. На ній були присутні представники 63 країн. На цю конференцію прибули, майже, 30 мільйонів молодих людей, більше 63 національнеостей.
В 1947 році в Празі та Чехії проходив Всесвітній фестиваль молоді та студентів.
З тих пір міжнародне об'єднання молодіжних організацій стало центром міжнародного демократичного молодіжного руху, який об'єднує молодь усього світу, не дивлячись на політичні і релігійні погляди, расову та національну належність.
Сьогодні свято відзначають активісти руху, які займаються питанням миру на планеті, захисту прав молоді, незалежності націй, боротьби з расизмом та захистом здоров'я молодого покоління.
На сьогоднішній день погляди молоді досить незрілі, молоді люди соціально й політично пасивні. Одна третина молоді взагалі не слухає новин. Сам собою напрошується висновик: при палкому бажанні з такого молодого покоління можна зробити все що завгодно, нав'язати будь-яку віру, будь-які погляди чи щось інше.
Як бачимо, потрібно добре попрацювати, щоб перетворити молодь на свідому, самостійну, цілеспрямовану масу. Адже кожен - індивідуальність, здатна вкупі з іншими поколіннями робити все, аби її життя та життя країни поліпшилося.
І хоч за осатнні роки молодь стала більш свідомо розмірковувати, стала тверезішою у своїх оцінках, більше цікавиться політикою, прагне гідної освіти та власного самовдосконалення, самореалізації та всебічного добробуту, але ще чимало проблем стоїть на цьому шляху.
різні молодіжні організації  і є тим засобом, що мусять докорінно змінити ситуацію. Потрібно інтенсивно шукати шляхи подолання проблем шляхом розповсюдження відповідної інформації та заохочення молоді і старше покоління до співпраці та взаємопорозуміння.
А така солідарність між поколіннями означатиме, що проблеми необхідно вирішувати спільно. Важливо використовувати талант і мудрість усіх людей і будувати суспільство для людей будь-якого віку.
З нагоди свята бажаю усім молодим людям і тим хто молодий душею, творчої енергії, незалежних думок та сил, щоб втілити в життя все до чого ви прагнете.

воскресенье, 9 ноября 2014 г.

ЯК БУДЕ МОВА - БУДЕ УКРАЇНА.
Сьогодні ми відсвяткували День української писемності і мови. 
Українська культура і наука широко відзначає День української писемності 9 листопада.
Писемність - це сукупність графічних знаків і орфограм, які застосовуються в якійсь мові, чи в ряді мов, що користуються однією системою письма.
Перші спроби письма відносяться приблизно до 35-50 віків до нашої ери.

Спочатку це була гілочка пальми - знак миру.

Потім вузликове письмо (вузлики різного кольору). Далі - схематичне зображення предмета чи якогось явища. І нарешті- іерогліфи. 

вторник, 28 октября 2014 г.

ВІЙНА ДАЛЕКА... АЛЕ ПАМ'ЯТЬ З НАМИ
Шановні ветерани! Нехай ця знаменна 70-та річниця від дня визволення України від німецько-фашистських загарбників принесе Вам глибоке усвідомлення нашої світлої вдячності за відвойований мир, за подароване нам життя. 
1944 року командування силами чотирьох Українських фронтів, що налічували понад 2,3 мільйона вояків, здійснило серію блискучих наступальних оперцій, остаточно визволивши територію України.Радянським військовим протистояла гітлерівська група армій "Південь" командувач - Е.Майнштейн, пізніше В.Модель), яка налічувала 1,8 мільйона. В цілому битва за визволення України тривала 11 місяців.
  Етапи визволення України
  •  січень-лютий 1944 р: Житомирсько-Бердичівська операція військами 1-го Українського фронту, Корсунь-Шевченківська операція силами 1-го й 2-го Українських фронтів; наступ на Рівненсько-Луцькому напрямку військами 1-го Українського фронту; нікопольсько-Криворізька оперція силами 3-го й 4-го Українських фронтів.
  • березень-травень 1944 р: Проскурівсько-Чернівецька операція силами 1-го Українського фронту; Умансько-Ботошанська операція силами 2-го Українського фронту; Одеська  операція військами 3-го Українського фронту за підтримки сил Чорноморського флоту; визволення Криму військами 4-го Українського фронту, Приморської армії та моряками Чорноморського флоту
  • .липень-жовтень 1944 р.: бої на Рава-Руському і Львівському напрямках; Львівсько-Сандомирська оперція, Яссько-Кишинівська оперція силами 2-го і 3-го Українських фронтів. 
Карпатсько-Ужгородська операція завершила визволення території України і бої перемістилися на територію Центральної та Південно-Східної Європи. 
За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько 3 мільйони радянських воїнів, понад 2 мільйони українців було вивезено для примусововї роботи до Німеччини під час окупації. Цілком або частково  було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишилися без даху над головою. Знищено понад 16 тисяч промислових підприємств. Кількість загиблого цивільного населення України під час Другої світової війни підрахунку не піддається...
Воїни-українці зробили вагомий внесок у перемогу над Фашистською Німеччиною. Радянськими бойовими нагородами було відзначено 2,5 мільйона військових. Українцями  були маршали С.Тимошенко, Р.Малтиновський, А.Єрьоменко, П.Рибалко, С.Руденко, генерали В.Герасименко, П. Жмаченко, К. Москаленко, І.Кириченко та інші. Маршали й генерали-українці очочлювали більше половини з 15 фронтів, які діяли під час війни.
Ми пам'ятаємо та пишаємося героїзмом солдатів, партизанів, підпільників, всіх тих, хто на фронтах і в тилу важкою працею та ціною всого життя наближав Велику Перемогу. Наш обов'язок
 - зберегти пам'ять про їх подвиг, передати нашадкам шану героїзму наших дідів та прадідів. 
Велика жертовність нововго молодого покоління, яке на даний час знаходиться в зоні АТО вимагає від нас бути гідними цього високого подвигу і своїми помислами, прагненнями, справами зміцнювати мир і злагоду на українській землі.
Я онука ветерана Великої Вітчизняної війни Марченка Андрія Павловича. Мій дідусь пройшов війну від Севастополя до Берліна. Разом з російськими солдатами, пліч-о- пліч  боровся проти фашистської чуми, за мир на нашій землі. Чи думав він, що через роки його правнук, двадцятитрьохрічний Віталій Іщенко, в зоні АТО на сході України, захищатиме рідну землю від російських нападників. 
Ми не допустимо проявів фашизму на рідній землі.
Нехай на українській землі завжди панує мир, злагода і добробут!
Шановні вони, колишні і теперішні, здоров'я, достатку, довгих років щасливого та мирного життя!
СЛАВА ДОБЛЕСНИМ ВИЗВОЛИТЕЛЯМ УКРАЇНИ! СЛАВА УКРАЇНІ! МИ ПЕРЕМОЖЕМО! 

пятница, 24 октября 2014 г.

  ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ
Організація Об'єднаних Націй - сама велика міжнародна організація, яка була створена з метою підтримки світу і міжнародної безпеки і розвитку співробітництва між державами, міжнародної співпраці в економічній, соціальній, культурній та інших сферах.
ООН була створена в 1945 році на конференції в Сан-Франціско. Назва була запропонована під час Другої Світової війни президентом США Франкліном Деланом Рузвельтом. Утворена  була 50 країнами 24 жовтня 1945 року. З тих пір 24 жовтня  в міжнародному календарі з'явилося свято День ООН.
Статутом ООН засновані 6 головних органів ООН: Генеральна Асамблея, Рада  Безпеки, Економічна і Соціальна Рада, Рада з опікунства, Міжнародний суд, Секретаріат.
Організація Об 'єднаних Націй є центром вирішення проблем, актуальних для всього людства. Діяльність ООН здійснюється спільними зусиллями понад 30-ти пов'язаних з нею організацій, що складають систему ООН. ООН та інші організації цієї системи працюють з метою забезпечення дотримання прав людини, охорони навколишнього середовища, боротьби з хворобами і скороченнями масштабів бідності.  Установи організації ООН розробляють норми та правила безпечного й ефективного повітряного сполучення та сприяють вдосконаленню телекомунікацій і захисту інтересів споживачів.  ООН є ініціатором міжнародних кампаній боротьби з обігом наркотиків і тероризмом.
Працюючи в усіх регіонах світу, ООН та її установи надають допомогу біженцям, здійснюють  програми розмінування, допомагають збільшити обсяги виробництва  продовольства та відіграють провідну роль у боротьбі зі СНІДом.
Україна, як незалежна держава також підписала 8 ключових міжнародних угод та конвенцій ООН по правам людини. 24 березня 2011року представники ООН та Уряду України підписали Рамкову програму партнерства Уряду України - ООН на 2012-2016 роки.
ООН турбується і про дітей. Конвенція ООН про права дитини гарантують наймолодшим:
- право висловлювати свою думку;
- право на вілне спілкуванняя;
\- право на свободу совісті, думки та релігії;
- право на отримання інформації;
- право на відпочинок і дозвілля;
- право на повноцінне харчування;
- право на отримання освіти;
- право на медичну допомогу;
- усі діти є рівні у правах, ніхто не повинен їх порушувати;
- жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці;
- жодна дитина не повинна бути об'єктом сексуальних домагань;
- жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена;
- кожна дитина має право на любов і спілкування;
- особлива турбота дітям-інвалідам;
- особлива турбота дітям-біженцям;
- особлива турбота дітям без сімей;
- особлива турбота дітям, що перебувають у конфлікті з законом.

вторник, 21 октября 2014 г.

ВСЕСВІТНІЙ  ДЕНЬ  ЯБЛУК

Сьогодні 21 жовтня - Всесвітній День яблук.
Вигадали його британці. В 1990 році всесвітньо визнана організація Великобританії започаткувала 21 жовтня як День яблук.
В цей день на площах міст влаштовують ярмарки, де можна скуштувати найрізноманітніші сорти яблук та ще й вибрати саджанці,  щоб виростити таку смакоту вдома.
Для гостей свята влаштовують розважальну програму-змагання. Азартні конкурси присвячені одним тільки яблукам.
На святі можна придбати оригінальні страви з яблук та дізнатися секрети їх приготування.
Англійці переконані, що яблуко - найкорисніше із усіх фруктів. Недарма вониі приказку вигадали, що з' їдаючи по одному яблуку в день можна уникнути візитів до лікаря. І це дійсно так. Адже яблуко -скарбниця вітамінів та корисних мікроелементів: заліза, кальцію, натрію, фосфату. 
Ялуня - найпопулярніше фруктове дерево. Восени багатий урожай яблук символізує достаток та благополуччя української родини. 
ЗІ СВЯТОМ! 

                          АРТЮР РЕМБО

Артюр Рембо народився 20 жовтня 1854 року в Шерлевілі, невеличкому містечку на північному сході Франції, й прожив коротке життя - лише тридцять сім років.В семирічномі віці почав писати прозою, а потім і віршами, там здобув і шкільну освіту. Вже підлітком вражав своїх вчителів не тільки надзвичайними успіхами в навчанні, й феноменальною зрілістю розуму.
У серпні 1870 року Рембо залишив Шерлевіль, дістався Парижа, а потім вирушив до Бельгії, де намагався зайнятися журналістикою. за допомогою поліції мати повернула неповнолітнього сина додому. Та Рембо постійно намагається пересуватися, щось шукає. постійне оновлення стає  пафосом його поетичного мислення.

четверг, 16 октября 2014 г.

ПИСЬМЕННИК- ЮВІЛЯР


Сьогодні  16 жовтня минає 160 років від дня народження англійського письменника Оскара Вайльда.
Народився Оскар в сім'ї лікаря 16 жовтня 1864 року в ірландському містечку Дубліні. 
На протязі 1864-1871 років навчався недалечко від рідного міста в Еніскілені, в королівській школі Портора.

воскресенье, 22 июня 2014 г.

ТАК ПОЧИНАЛАСЯ ВІЙНА



Ось минула неділя  22 червня 2014 року. Минуло 73 роки з того часу давно панує на нашій землі, давно зажили, заросли буйноквіттям її пекучі  рани. Але за літами, як за горами, ховаються люди, події, факти. Пам'ять поволі обволікається туманом забуття.
22 червня 1941 року,  коли понад 5 мільйонів вимуштруваних солдатів-убивць фашистської Німеччини та її сателітів, тисячі броньованих чудовиськ, літаків і гармат рушили на нашу Вітчизну, щоб втілити варварську ідею гітлеризму – знищити радянський лад, поневолити народи Радянського Союзу.